Browse The Site

Bylinky v naší zahradě: Měsíček lékařský

mesicek_lekarskyMěsíček lékařský

Calendula officinalis

Lidový název: kalendule, nechtík, sluníčko

Tato půvabná jednoletá bylina dorůstá do výšky 50 cm a má ochmýřené lehce lepkavé lístky. Od konce jara do začátku podzimu kvete nádherně oranžovými květy. Budete-li chtít pěstovat měsíček pro léčitelské účely, použijte původní botanický druh. Při výběru semen dávejte pozor, protože existuje mnoho odrůd zahradnicky vyšlechtěných, které již ale postrádají léčivé vlastnosti. Měsíček je snadné pěstovat na zahrádce na prosluněných nebo částečně stinných místech, a to ve většině typů půdy. Jakmile se jednou uchytí, bude se každým rokem sám vysemeňovat. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení. Květy k sušení by se měly sklízet v plném rozkvětu.

mesicek_lekarsky7

Ve středověku byl rozšířen názor, že již pouhý pohled na jeho zlaté květy posiluje oči. Byly z něho též vyráběny uklidňující vodičky na čištění očí. Měsíček byl používán celá staletí v bylinkářském léčitelství proti horečce, bolestem hlavy, bolestem zubů a proti nemocem očí a pokožky. Velmi jednoduše si lze připravit výluh z měsíčkového oleje k léčbě zanícené pokožky a ekzémů.

Aktivní složky:

Nejznámější účinnou látkou je calendula-sapogenin, ale v květech jsou obsaženy také saponiny glykosidy, silice karotenoidy, xanthofyly, hořčiny a slizové látky.

mesicek_lekarsky2

Používané části:

Květy

Dostupnost:

Usušené květy, krémy, masti, masážní olej, tinktura

Léčivé účinky:

Při vnitřním užívání se zvyšuje pocení a tvorba slz. Požívá-li se zevně, působí protizánětlivě a antibakteriálně. Doporučuje se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.

Používá se k léčbě:

mesicek_lekarsky6Květy měsíčku se používají hlavně zevně. Masti se aplikují na špatně se hojící rány, záněty nehtového lůžka a bércové vředy, obklady při vyvrknutích a vykloubeních, rovněž pro abscesech, pohmožděninách a popáleninách. Při kojení často dochází k zánětům bradavek. Pravidelným natíráním měsíčkovou mastí zůstane bradavka měkká a pružná. Vnitřně jako čaj se měsíček doporučuje při žlučníkových potížích, jakož i u lehkých žaludečních křečích a bolestivé menstruaci. Pro svou příjemnou barvu se květy přidávají i do mnoha čajových směsí. Čaj je dobrý ke kloktání při zánětech sliznice ústní. Při chřipce pomáhá pití čaje vyvolat pocení, ochlazuje tělo a odstraňuje z organizmu škodliviny.

Čaj:

1 lžičku květů měsíčku zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 10 minut louhovat a sceďte. Pijte 3 šálky denně nebo používejte vychlazený jako kloktadlo.

Měsíčkové mléko:

mesicek_lekarsky41 lžičku měsíčkových listů smíchejte s 1 lžičkou mochny husí a 1 lžičkou listů kontryhele. Zahřejte s šálkem mléka, nechte asi 5 minut louhovat a poté sceďte. Doslaďte medem a ochuťte skořicí. Obzvlášť účinně pomáhá při menstruačních potížích.

Měsíčková mast:

Rozdrťte 2 hrsti čerstvých květů měsíčku. Za stálého míchání nechte 20 minut louhovat s 50 g másla ve vodní lázni, poté přeceďte přes gázu a nechejte vychladnout. Skladujte ve sterilní nádobě v ledničce, asi ½ hodiny před nanesením z ledničky vytáhněte.

Zábal:

2 lžíce květů přelijte šálkem vroucí vody a nechejte 10 minut louhovat. Vzniklou tekutinou napusťte plátěný hadřík a přiložte na poraněná místa. Přikryjte ručníkem a nechejte působit, dokud hadřík nezchladne. Opakujte několikrát denně.

Použití při přípravě jídel

Čerstvé okvětní lístky lze rozsypat pro lepší barvu na rýži nebo salát.

Bezpečnost: Vnitřní používání není doporučováno v době těhotenství, protože může mít vliv na hladiny hormonů.

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove