Browse The Site

Léto pomalu končí: Nepodceňujte kontrolu komínu

kominy2

V ČR díky zanedbaným komínům ročně vyhoří přes 300 obytných domů. Můžete sice ušetřit něco mezi sedmi sty až dvěma tisíci korun, ale dojde-li k požáru příčinou zanedbaných spalinových cest hrozí vám nejen pokuta do výše 25000 Kč ale vystavujete se i riziku, že vám pojišťovna nic neuhradí.

Vláda proto zavedla od ledna 2011 nařízení vlády č. 91/2010 sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů a kouřovodů, ve znění pozdějších předpisů. Kromě rizika vyhoření a ztráty majetku představují zanešené spalinové cesty i další vážné nebezpečí v podobě otravy oxidem uhelnatým, který zaneseným komínem nemůže volně odcházet spolu se spalinami a tím pádem se vrací zpět do prostoru. Další nebezpečí je vznícením sazí, jejichž vysokou teplotou vznikne v komíně přetlak, následný výbuch a požár celého objektu.

kominy3Kominík nebo revizní technik

Ideální je, když jsou v jedné osobě. Tím můžete podstatně ušetřit. Po kontrole okolí komína i stavební kontrukce a jejich technickém stavu sepíší revizní zprávu. Objeví-li závadu, kterou nemůže ihned opravit, musí ji písemně nahlásit stavebnímu úřadu nebo úřadu vykonávajícímu požární dozor. Revizní zpráva platí pouze jeden rok. Uschovejte si potvrzení o kontrole i revizní zprávu, a vyznačte si dostatečně předem do kalendáře, kdy máte zažádat o novou. Pokud nevíte kde sehnat toho pravého odborníka, projděte si třeba internet a najděte firmu poblíž svého bydliště. Nebo si sežeňte u známých či sousedů reference a vyberte si firmu, která k vám může jezdit pravidelně. Je lepší, když vaši stavbu a komín zná.

Kolik za to zaplatím

Pouhá kontrola komínu vychází od tří do pěti set korun. V případě, že je potřeba komín vyčistit připravte si částku od pěti do sedmi set korun. Revize spalinových cest se pohybuje od patnácti set do dvou a půl tisíc v závislosti na velikosti komínu.

 

 

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove