Browse The Site

Nekonečný příběh: příprava palivového dřeva

Dny se rychle zkracují a ukazatel teploměru padá směrem dolů. Nastává tedy ten správný čas připravit se na letošní topnou sezónu. S rostoucími cenami energií a uhlí se stále více lidí vrací zpět k vytápění svého obydlí dřevem. Pokud chcete ušetřit co nejvíce, vyplatí se vyjednat si v místě bydliště tzv. samovýrobu kdy vám správce lesa vyznačí většinou za velmi malý poplatek stromy v lese a vy si vlastními silami dřevo vytěžíte. Těžbu můžete provádět sami nebo si můžete objednat firmu, která za vás vše udělá a doveze až domů. Tady ale nastává chvíle kdy budete muset sami přiložit ruku k dílu a dřevo z lesa zpracovat na palivo. Při použití toho správného vybavení můžete však i tuto činnost zvládnou levou zadní.

palivove_drevo4

V první řadě je potřeba klády z lesa rozřezat na špalky tak aby se mohli vejít do kotle nebo kamen. Pro tento účel vám nejlépe poslouží kovová koza na řezání dřeva kam můžete naskládat větší množství delších kusů dřeva pro urychlení práce. Tyto kozy jsou většinou opatřeny špičatými výstupky aby se dřevo nehýbalo.

palivove_drevo7Pro samotné řezání je nejvhodnější použít elektrickou pilu protože na rozdíl od motorové nenadělá tolik hluku. I bezpečnost u elektrické pily je mnohem vyšší. Pokud pustíte spouštěcí tlačítko, motor pily se ihned zastaví.

Připravené špalky je dále potřeba rozštípat na menší kusy. Ti zdatnější a mladší mohou použít štípací sekyru popřípadě kalač, který je určený na štípání opravdu velkých špalků. Kdo si chce práci opět trochu ulehčit může zvolit některý typ elektrické štípačky na dřevo. Tou nejlepší volbou na našem trhu jsou bezesporu štípačky německé značky Scheppach. Firma s více než 80letou tradicí patří k nejstarším a největším společnostem se specializací na výrobu dílenských a dřevoobráběcích strojů špičkové kvality. Pojďme si představit trojici štípaček od této světoznámé značky.

Horizontální štípačka dřeva Scheppach HL 450

Tento pomocník se stane nepostradatelným při přípravě palivového dřeva na chatě i u domu. Jeho malé rozměry vám umožní umístit ho kamkoliv si usmyslíte a díky praktickému madlu a kolečkům je tak plně mobilní. S lehkostí naštípe i čerstvé dřevo rychlostí až 100 polen za hodinu. Navzdory malým rozměrům dokáže vyvinout tlak až 4 tuny. Pojistka pro uvolnění polena při výpadku proudu ještě zvyšuje celkovou bezpečnost. Systém Vario vám umožní nastavovat dráhu chodu pístu dle délky polena což vám ušetří mnoho času. Štípačka je vybavena vysoce kvalitním štípacím klínem z kované oceli.

palivove_drevo1Technické parametry:

Příkon 1500W

Tlak 4 tuny

Délka polena 25-37 cm

Průměr polena 25 cm

Otáčky 2850 ot/min

Motor 230V, 50Hz

Olejová nádrž 2,4 l

Hmotnost 40 kg

Rozměry (cm) 83 x 28,5 x 45

Vertikální štípačka dřeva Scheppach HL 710

Další z rodiny štípaček Scheppach je ideální pro běžnou domácí přípravu palivového dřeva. Díky nové konstrukci je tento model velmi výkoný a stabilní i při štípání velkých polen. Velmi rychlí až 20 cm/s pohyb pístu tam i zpět podstatně zkrátí čas potřebný pro práci. Promyšlené ochrané prvky stroje dokonale chrání obsluhu stroje. Štípačka je vybavena posuvným stolem, který lze nastavit do třech poloh a umožňuje štípat polena o různých délkách. Použitý systém Vario vám umožní nastavovat dráhu chodu pístu dle délky polena což vám ušetří mnoho času. Dalším prvkem je nová generace čerpadel, které vyvinou stejný tlak při nižším výkonu motoru. Díky těmto výhodám zvládnete za jednotku času mnohem více štípacích cyklů než u jiných strojů. Práce je tak nejen rychleji hotova, ale ušetříte i významné množství elektrické energie.

palivove_drevo3Technické parametry:

Příkon 2100W

Tlak 7 tun

Délka polena 56-81-107 cm

Průměr polena 30 cm

Otáčky 2800 ot/min

Motor 400V, 50Hz

Olejová nádrž 5 l

Hmotnost 101 kg

Rozměry (cm) 90 x 119 x 150

Vertikální štípačka dřeva Scheppach HL 1500

Tento model hydraulické štípačky je ideální volbou pro velmi náročné uživatele. Snadno si poradí s jakýmkoliv typem dřeva, a to až do délky 138 cm. Velmi silná konstrukce tvořená ocelovými plechy síly 6 mm odolá všem deformacím při štípání i velmi tvrdých dřevin. I díky této konstrukci může tato štípačka nabídnout úctyhodných 15 tun štípacího tlaku. Pro štípání dlouhých a velmi těžkých polen je štípačka vybavena nízkou základnou, na kterou špalek jednoduše nakulíte. Pro kratší polena je stroj vybaven dalšími dvěma stoly. Pro úsporu času je štípačka opět vybavena systémem Vario pro nastavení dráhy chodu pístu podle délky polena. Štípačka splňuje ty nejpřísnější německé normy na bezpečnost a téměř vylučuje možnost náhodného zapnutí.

palivove_drevo5Technické parametry:

Příkon 4100W

Tlak 15 tun

Délka polena 59-88-135 cm

Průměr polena 40 cm

Otáčky 1450 ot/min

Motor 400V, 50Hz

Olejová nádrž 8 l

Hmotnost 220 kg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove