Browse The Site

Pořizujeme štěně

Předtím než si pořídíte psa, důkladně zvažte svoje rozhodnutí. Pes není rybička o kterou se nemusíte skoro starat. Není to ani věc, která vás za pár měsíců přestane bavit. Koupíte-li si psa, stane se součástí Vašeho života třeba na 10-15 let.

kupujeme_stene4

kupujeme_stene10Starší pes nebo štěně?

Pořídíte-li si stěně, musíte být připraveni na to, že do štěňátka budete muset investovat mnohem více času a trpělivosti než do staršího psa. Štěně je třeba krmit ještě 4 krát denně, musíte ho naučit povelům a čistotě, zejména budete-li mít pejska v bytě. Ale všechna ta práce a úsilí Vám přinese radost z každodenních viditelných pokroků Vašeho štěňátka a zároveň z vlastních výchovných úspěchů. Vytváří se mezi vámi vzájemný vřelý vztah založený na důvěře. Rozhodnete-li se pořídit si psa staršího třeba z útulku, je nutné, abyste se o pejskovi dozvěděli co nejvíc. V jakém prostředí pejsek žil, jaké má zvyky, jaký je a jaký měl vztah se svým majitelem. Pes, který se u svého původního majitele neměl příliš dobře, se lépe začlení než pes, který měl se svým pánem vztah dobrý. Bude to chtít čas, než si na sebe vzájemně zvyknete, poznáte se a začnete si důvěřovat.

kupujeme_stene3

Psa nebo fenku?

Z hlediska oddanosti není žádný rozdíl mezi psem a fenkou. Charakterově jsou psi živější a tvrdohlavější oproti fenkám, které bývají klidnější a přizpůsobivější. Důležitou roli při rozhodování bude hrát i to, že fenka 2 krát do roka hárá a s tím je spojené 3 týdenní krvácení. Pokud byste měli fenku doma a chcete zabránit případnému znečištění bytu, ve zverimexech jsou k dostání psí pleny. Zároveň pejsci oproti fenkám, které mají zájem o psa pouze 2 krát do roka, psi hledají svoji nevěstu po celý rok.

kupujeme_stene11

Jaký typ psa?

Malý nebo velký? Rodinný pes nebo hlídač? Ještě předtím než se rozhodnete pro konkrétního psa, si musíme uvědomit, že každé plemeno má jiné potřeby a jiný charakter. Nejdříve se zamyslete nad tím, jak žijete a jaký charakter máte vy sami. A až poté se rozhodněte pro konkrétní plemeno které se k Vám i k Vašemu stylu života hodí.

kupujeme_stene5

Jedeme vybrat a koupit štěně

Nejlepší je kupovat štěně přímo u chovatele. Můžete si prohlédnout jak matku tak i otce štěněte a odhadnout jaké štěně bude až vyroste. Štěně by mělo být očkované a odčervené. Jak vybrat to správné štěňátko? Určitě velkou roli hraje vzájemná sympatie. Každé ze štěňat má jiné povahové rysy. Chcete-li hlídače, vyberte štěně, které je klidné a odvážné. Můžete se poradit s chovatelem, který svá štěňátka přeci už jen trošku zná a poradí Vám, nebo sami vypozorujte jak se štěňata chovají.

kupujeme_stene8

Příjezd domů

Vybrali jste si štěňátko a vezete si ho domů. Osoba, která se bude o štěňátko starat, by si ho měla vzít už v autě na klín. Pro pejska je první den velmi stresující, proto bychom se měli snažit nahradit mu co nejvíc jeho psí rodinu. Utěšit ho a pohladit. Dejte si však pozor, abyste si ho hned první den nerozmazlily. Od chovatele většinou dostanete nějakou věc, která je pro pejska osobní jako třeba hračku, deku, aby se pejsek lépe adaptoval.

kupujeme_stene6

Místo na spaní

Připravíme ještě před příchodem štěňátka. Pokud budeme psa chovat venku, rovnou ho umístíme do připraveného výběhu se zateplenou boudou. Nejvhodnějším místem v bytě na spaní je předsíň, tam je obvykle nejrušněji a štěně se nejrychleji seznámí se všemi členy rodiny. Na spaní můžete použít krabici s nízkými stěnami, aby si štěňátko mohlo z krabice vylézt. Dejte mu tam 2 vlněné deky jednu pod něj a druhou do které se může zachumlat. Až povyroste a přestane hryzat, kupte pelíšek nebo košík. Už od prvního dne je nutné, abyste misky se žrádlem a vodou dávali na stejné místo ve stejný čas. Pořiďte hračky, kterými se rozptýlí a zabaví. Na procházky vodítko a obojek.

kupujeme_stene9

 

 

 

 

 

 

kupujeme_stene12

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove