Browse The Site

Skalka v zahradě

Chcete vybudovat skalku na Vaší zahradě, ale nevíte, jak na to? Nyní na podzim je ta správná doba kdy začít. Přes zimu se půda s kameny usadí a hned na jaře můžeme začít sázet první rostliny.

skalka_10

Místo vhodné pro skalku

Ideální je mít na zahradě přirozený svah. Pokud si můžeme místo na skalku vybrat, pak je nejvhodnější mírný východní a jihovýchodní sklon, kam svítí dopolední sluníčko. Chceme-li založit skalku na rovině, musíme si nejdříve připravit terén. Vyhloubíme prohlubeň a vedle navršíme zeminu na založení skalky. Ve vyhloubené části můžeme vybudovat zahradní jezírko.skalka

Příprava terénu

Pokud zakládáme skalku na původním terénu, musíme půdu nejprve zrýt a odstranit veškerý plevel. Půda ve skalce by měla být středně těžká a propustná, je-li těžká a nepropustná, musíme do základů nasypat štěrk nebo stavební odpad. Vytvoříme tak drenážní vrstvu a až pak teprve navezeme zeminu. V písčité půdě není drenáž nutná.

skalka_8Kameny a stavba skalky

Na skalku vybíráme kameny, které se vyskytují v okolí domu, chaty nebo chalupy. Vhodné jsou světlé navětralé vápence, pěkně působí světlý pískovec nebo travertin. Naopak rozpadavé opuky nebo tmavá břidlice se do skalky nehodí. Na stavbu zvolíme jen jeden druh kamene různých velikostí. Usadíme kameny, aby byly z 1/3 zapuštěné v zemi a nevyčnívaly ostré hrany. Nedávejte je příliš nahusto, působilo by to nepřirozeně. Lepší je kameny nepravidelně rozmístit po svahu, aby se mezi nimi vytvořili jakési kapsy, které budou zadržovat vodu pro vysázené skalničky. Do spodní části skalky patří velké kameny, které podložíme, aby se nehýbaly. Menší kameny dáme na vrch skalky a z plochých kamenů vytvoříme cestičku. Jednotlivá místa upravíme dle nároků rostlin. Pro vřesovišťní rostliny přidáme kyselou zeminu, pro vápenomilné rosliny dáme vápencovou drť. Povrch skalky posypeme kamennou drtí, která chrání krčky rostlin při nadměrné vlhkosti proti zahnívání nebo v teplém létě před spálením.

 

skalka3

Skalničky

Výběr rostlin přizpůsobíme orientaci svahu. Do pozadí skalky se sází keře a zakrslé jehličnany. Výsadbu skalniček kombinujeme podle období květu, růstu a barev rostlin.

Těšíme se na Vaše FOTOGRAFIE

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove