Browse The Site

Začínáme s rybařením

Také rádi občas mizíte z dosahu civilizace? Máte rádi klid, přírodu a nějaký ten adrenalinový zážitek? Rybaření může spojit všechny tyto touhy v jeden nezapomenutelný zážitek. Stát se tím pověstným tichým bláznem však není jen tak. Před tím než začnete, strávíte spoustu času obíháním institucí a utrácením peněz za vybavení. Nezoufejte, vynaložené finanční prostředky nejspíš nezúročíte ale čas se vám několikanásobně vrátí protože ten strávený na rybách se do života nepočítá.

zaciname_s_rybarenim1

V České republice se může stát rybářem každý od 6 let věku. Pro mládež do 10 let platí, že mohou lovit pouze za doprovodu oprávněné osoby starší 18 let a to pouze na jeden prut. Způsobů jak moci legálně rybařit je hned několik.

Rybaření na soukromích revírech bez rybářského lístku

Pokud jste pouze sváteční rybář a pořízení celoroční povolenky je pro vás zbytečností, můžete využít některý ze soukromích revírů, kterých je v ČR nepočítaně a pořád přibývají nové. Na takovém revíru nemusíte předkládat ani rybářský lístek ani povolenku. Najdou se i takové, kde vám zapůjčí i rybářské vybavení. Ceny povolenek na takových revírech se pohybují od 150 korun výše. Každá taková voda má vlastní pravidla lovu, proto se nejprve informujte u správce revíru aby jste něco neopomněli a nemuseli zbytečně od vody odjíždět s nepořízenou.

Rybaření na soukromích revírech s rybářským lístkem

Další možnost už bude vyžadovat jistou investici. Na některých revírech striktně dbají na to, aby jejich návštěvníci vlastnili rybářský lístek a byli tak seznámeni s rybářským právem. Rybářský lístek si nepořídíte bez toho aniž by jste byli v minulosti členem některé rybářské organizace. Musíte tedy nakontaktovat nejbližší rybářskou organizaci a přihlásit se do ní. Po složení zkoušek obdržíte svazovou povolenku, která je nutností pro získání rybářského lístku. O ten zažádáte na městském nebo obecním úřadu. Ceny povolenek se pohybují okolo 1000 korun podle kraje. Dále každý svaz má stanoveny nějaké členské poplatky např. brigády. Suma sumárum svazová povolenka na jeden rok i s rybářským lístkem vyjde v závislosti na kraji okolo 4000. V následujících letech není nutné povolenku obnovovat. Ponecháte si pouze rybářský lístek, kterým budete prokazovat vaší odbornou způsobilost. Až skončí platnost lístku, jednoduše zažádáte o nový aniž byste museli znovu vstupovat do svazu a skládat zkoušky.

zaciname_s_rybarenim3

Rybaření na svazových revírech

Po úspěšném složení zkoušky a obdržení povolenky k lovu můžete rybařit na všech svazových revírech náležícím k vašemu kraji. Je možné pořídit i povolenku celosvazovou. Seznam svazových revírů můžete najít snadno na internetu ale většinou s povolenkou získáte i rybářský řád kde najdete všechny revíry podrobně popsané. Svazové vody se řídí pravidly Českého nebo Moravského rybářského svazu.

Základní rybářské vybavení

Rybářský prut – pruty dělíme do několika kategorií. Podle způsobu lovu jako např. kaprové, feederové, přívlačové a další. Dále můžeme pruty dělit podle délky a typu konstrukce prutu.

zaciname_s_rybarenim5Naviják – stejně jako pruty tak i navijáky dělíme do různých kategorií podle způsobu lovu nebo konstrukce navijáku. Doporučujeme pořídit naviják s přední i zadní brzdou současně.

Vlasec – typ vlasce se opět odvíjí od způsobu lovu ale i podle lokality. Na zatopených lomech postačí slabší průměr vlasce. Tam kde očekáváte překážky na dně jako třeba popadané stromy, můžete použít vlasec silnější.

Stojan nebo vidličky – aby jste nemuseli celou dobu lovu držet prut v ruce, je vhodné pořídit si vidlice na odložení prutu. Rovněž můžete použít stojan, který má větší stabilitu a vejde se do něj více prutů najednou.

zaciname_s_rybarenim7

Podběrák – dalším nezbytným vybavením je kvalitní podběrák. Doporučujeme zakoupit spíš větší, protože na většině soukromích revírů mají předepsaný rozměr podběráku aby nedošlo k poranění ryby.

Pean – neboli chirurgická svorka, která slouží k bezpečnému vytažení háčku. Na svazových vodách je povinným vybavením.

Rybářská bižuterie – označení pro nejrůznější drobné vybavení jako jsou háčky, obratlíky, olůvka a další malé nezbytnosti pro lov ryb.

Doporučené rybářské vybavením

zaciname_s_rybarenim8Křeslo nebo lehátko – čas na rybách někdy bývá o dlouhém čekání na záběr. Lépe se čeká v sedě nebo ještě lépe v leže.

Hlásič záběru – dnešní moderní rybolov nabízí mnoho vymožeností pro větší komfort u vody. Jednou z těchto věcí jsou i elektronické hlásiče záběru kdy nemusíte neustále sledovat prut ale na záběr vás upozorní zvukový nebo světelný signál. Toto oceníte obzvláště při nočním lovu.

Podložka – na většině soukromých revírů je předepsaná i rybářská podložka pro manipulaci s rybou aniž byste jí poranili.

zaciname_s_rybarenim6Deštník nebo bivak – ryby někdy lépe berou za horšího počasí. Před deštěm ale i sluncem vás výborně ochrání rybářský deštník nebo ještě lépe bivak, kde se dá i přespat.

Věcí, které rybář potřebuje k úspěšnému lovu je mnohem více a některé stanovuje i příslušný rybářský řád ale bez výše uvedených se jen těžko obejdete. Pokud vás toto všechno od rybaření neodradilo, neváhejte a vyrazte na ryby ještě dnes. Na závěr nezbývá nic jiného než popřát – Petrův zdar!

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove