Browse The Site

Zahrada v listopadu

Listopad je měsícem padání listí. Většina květin již odkvétá a jen málo z nich dokáže odolat prvním silnějším mrazíkům. Jako poslední podzimní měsíc je především obdobím úklidu a sklízení zahrady. V této době také vzniká nejvíce rostlinných zbytků, proto je také nejvhodnější připravit kompost. Ze zahrady sklízíme poslední zbytky ovoce a zeleniny. Nezapomeňte ani na zahradní nábytek či okrasnou keramiku. Vše je zkrátka důležité uložit tak, aby nedošlo k poškození mrazem nebo sněhem.

podzim_zahrada3

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě především hrabeme spadané listí a rostliny včas chráníme před mrazy. Listí je možné zkompostovat. Dále je třeba věnovat pozornost růžím, které okopeme, zakryjeme chvojím a odstraníme listy, které by se mohly na zimu stát domovem choroboplodných zárodků. Mladé stromkové růže ohneme, korunku přichytíme k zemi a opět přikryjeme chvojím. Starším stromkovým růžím zkrátíme korunku a přikryjeme ji silným papírovým pytlem, který obalíme například jutovinou. Igelitové pytle k tomuto účelu nejsou vhodné. Choulostivým trvalkám a dřevinám zajistíme zimní přikrytí chvojím nebo vrstvou listí. Za příznivého počasí, můžeme ještě do poloviny měsíce vysazovat růže a nechoulostivé okrasné listnaté dřeviny. Také dvouletky chráníme před zimou, přikrýváme je netkanou textilií nebo chvojím. Před začátkem zimy rostliny důkladně zaléváme a přihnojujeme. Trsy okrasných trav nikdy nesestřiháváme, pouze je svážeme zhruba v polovině k sobě. Ochráníme tak kořeny před přemokřením a mrazem.

hobbytec

Ovocná zahrada

Stejně tak jako okrasné, tak i ovocné dřeviny vydatně zaléváme a hnojíme. Listopad je v ovocné zahradě obdobím poslední sezónní sklizně zimních druhů jabloní a švestek. Před jejich uskladněním je však necháme 2–3 dny oschnout. Sklízíme jeřabiny, mišpule a šípky velkokvětých růží. Ty, které projdou mrazem jsou nejchutnější. Pokud počasí dovolí, do poloviny měsíce vysazujeme ovocné dřeviny. Rybíz zkracujeme řezem. Kmeny stromů v neoplocené ovocné zahradě chráníme před zvěří pletivem, plastovými chrániči nebo chemickým nátěrem. V dostatečném množství hnojíme rybíz a angrešt, o něco méně pak maliník, ostružinu, jahodník a vinnou révu. Všem ovocných dřevinám odstraňujeme kořenové odnože. Hrabeme opadané listí a kompostujeme ho. Broskvoně po opadu listí ošetřujeme proti kadeřavosti. Je také třeba pravidelně pečovat o skladovanou úrodu. Ovoce přebíráme a nahnilé plody likvidujeme. Skladovací prostor pravidelně větráme.

podzim_zahrada1

Zeleninová zahrada

Zeleninové záhony především čistíme od rostlinných zbytků a věnujeme pozornost kompostu. Sklízíme poslední zbytky zeleniny ze záhonů jako je růžičková kapusta, pór nebo kadeřávek. Na záhoně je sice stále možné některé druhy zeleniny ponechat například čínské zelí, polníček, zimní druhy česneku, salátu, špenátu a cibule, je však třeba je chránit před mrazy netkanou textilií popř. chvojím. Pravidelně kontrolujeme a přebíráme uskladněnou zeleninu a nahnilé kusy včas likvidujeme. Teplomilným bylinkám seřezáváme výhony a zakrýváme je chvojím. Zakládáme kompost, který snadno naplníme rostlinnými zbytky, kterých je na podzim z celého roku nejvíce. Je možné ještě vysévat petržel, cibuli a mrkev pro jarní sklizeň. Prázdné záhony čistíme od plevele, ryjeme a hnojíme je. Z vodních nádrží a hadic vypouštíme vodu a hadice uskladníme, aby mrazem nepopraskaly. Kvalitu půdy zlepšujeme rytím a přidáním kompostu, písku či rašeliny.

Trávníky

Trávníky naposledy sečeme a čistíme od spadaného listí. Na zimu by měl mít výšku 4–5 cm. Ještě do půlky listopadu je možné použít regenerační směs. Stromům a keřům prořežeme koruny tam, kde by trávníku příliš stínily. Trávník provzdušňujeme a naposledy jej hnojíme. Na zmrzlý trávník je dobré pokud možno vstupovat co nejméně.

podzim_zahrada2

Jezírka

V listopadu máme nejvyšší čas jezírko zazimovat. Malé nádrže na zimu vypouštíme a vodní rostliny zazimujeme. Větší jezírka pravidelně čistíme od spadaného listí. Abychom si ušetřili práci, natáhneme přes vodní plochu síť. Pokud jsme tak neučinili v říjnu, z mělkých jezírek vyndáme lekníny a umístíme je do nádob. Přezimovat by měly mírně vlhké. Vysoké trávy zásadně neseřezáváme, pouze je svazujeme zhruba v polovině k sobě, aby je silný vítr nepolámal. Ochráníme tak kořeny před přemokřením a mrazem. Čerpadla před příchodem mrazů důkladně vyčistíme a popřípadě opravíme. U mělkých jezírek, u kterých hrozí v zimě promrznutí, je třeba vylovit ryby, které necháme přezimovat na chráněném stanovišti v nádobě s vodou.

hobbytec2

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove