Browse The Site

Zakládáme akvárium

Také vás fascinuje pohled na dovádějící rybky v akváriu? Taková ryba je ideální mazlíček pro vaše děti. Je tichá, nepouští chlupy, nemusíte ji venčit a je přirozeně hypoalergenní. Navíc péče o akvárium učí vaše děti čistotě a trpělivosti. Chovat akvarijní ryby má mnoho výhod a zabere jen několik minut denně.

akvarium1

Tvar a velikost akvária

Akvárium může být hranaté, kulaté, rohové nástěnné. Pamatujte si však, že počet ryb je závislý především na velikosti plochy hladiny. Čím větší je plocha hladiny, tím více ryb se do akvária vejde. Dále na celkovém objemu a výšce vody v akváriu. Nejvhodnější jsou klasická akvária, kde je vodorovná hrana dvakrát delší než hrana svislá.

akvarium2Kam akvárium umístit?

Nádrž musí stát na pevné, rovné podložce. Nesmí být v průvanu, na přímém slunci a v blízkosti topení. Umístěte akvárium co nejdále od okna. Svítí-li na akvárko většinu času slunce dochází k přehřívání vody a nárůstu řas. Myslete také na to, aby jste měli v dosahu akvária elektrické zásuvky na zapojení vzduchování, světla a filtru.

Založení dna akvária

Pro většinu sladkovodních akvárií je ideální hrubý křemičitý písek a kameny. Jemný písek a oblázky se hodí do mořských akvárií, které jsou náročnější a rozhodně nejsou vhodné pro začátečníky. Pokryjte dno nádrže pískem, aby se vrstva písku od přední stěny k zadní zvyšovala. Vytvoříte dojem perspektivy.

akvarium3Dekorativní materiál

Pomocí kamenů, kořenů nebo mušlí se pokuste napodobit přirozené prostředí, ve kterém ryba ve volné přírodě žije. Vytvořte z kamenů jeskyně a úkryty pro plaché ryby. Vhodně umístěné kořeny a větve můžou ve vodě vypadat jako potopené kmeny a kořeny stromů.

Význam rostlin

Rostliny v akváriu zkrášlí jeho vzhled a poskytnou rybám stín a úkryt. Zároveň spotřebovávají v akváriu oxid uhličitý oxid uhličitý a uvolňují do vody kyslík. Vhodným umístěním zakryjete nevzhledné filtrační zařízení a současně vytvoříte úkryt pro samotářské ryby. Pro mnohé ryby představují rostliny důležitou součást potravy. Při sázení umístěte vyšší rostliny k zadní stěně. Nižší rostliny vypadají dobře umístíte-li je před kameny. Pozor, ať nezastíníte světlo. Rostliny nesázejte příliš hluboko, rozprostřete kořeny a zasypte písem. Pokud chcete vytvořit přirozený dojem, sázejte rostliny jednotlivých druhů ve skupinách.

akvarium6Význam filtru

Aby nám ryby prospívaly a byly zdravé, je důležité mít čistou nezkaženou vodu. Výkaly ryb nám vodu v akváriu rychle znečistí. Filtr vodu vyčistí a při průchodu filtrem se voda okysličuje. Nezapomeňte filtr pravidelně čistit. Špinavý filtr akvárium nečistí jenom okysličuje.

Význam vzduchování

Voda musí být čistá, ale zároveň v ní musí být dostatečné množství kyslíku. Zejména u studenovodních akvárií, kdy v teplých letních dnech se voda přehřívá a se stoupající teplotou vody množství kyslíku klesá je potřeba vodu okysličit. K tomu slouží vzduchovací motorek, který okysličuje vodu a zbavuje ji oxidu uhličitého. Zároveň pomáhá v akváriu vyrovnat teplotní rozdíly.

Vyhřívání akvária

Topení je nezbytné pouze u tropických akvárií. Používají se topítka s termostatem, který udržuje teplotu vody na 25°C. Pozor na přehřívání. Vyberte topítko dle velikost akvária. Teploměr zajistí, že můžete teplotu vody kdykoli zkontrolovat.

akvarium5

Osvětlení akvária

Světlo podporuje životaschopnost rostlin a ryb. Rostliny potřebují dostatečné množství světla, aby mohla probíhat fotosyntéza. Tato reakce je důležitá pro udržení nízké hladiny oxidu uhličitého ve vodě. Ke svícení používejte bílé světlo. Na světlo je dobré použít časový spínač.

...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove